Bemutatkozás

Zelenák István

Szakmai önéletrajz

Születtem Tokajban, 1941. november 27-én. Az Általános iskolát és a gimnáziumot Tokajban végeztem. 1960-1965 között a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem történelem-földrajz szakán szereztem tanári diplomát.

Gimnáziumi tanárként kezdtem pályafutásomat, Cigándon. 1968-ban kerültem vissza Tokajba, ahol történelem és földrajz szakos tanárként dolgoztam nyugdíjba vonulásig (2001).

Tudományok iránti érdeklődésem pályázatokon, konferenciákon való részvételben, tanulmányok írásában, előadások tartásában nyilvánult meg. Tanári munkám mellett levéltári kutatásokat végeztem. A történelmi kutatások eredményeit figyelemmel kísértem.

1968 őszén a Hadtörténelmi Levéltárban és a Legújabbkori Történeti Levéltárban folytattam kutatásokat. Múzeumi és néprajzi pályázatokon díjazott pályamunkákat készítettem.
Feldolgoztam a helyi parasztság történetét. Részt vettem megyénk földrajzi névgyűjtő munkában. Kiemelkedőnek tartom, hogy tanárként regionális Rákóczi-vetélkedőket szerveztem.

A privatizáció időszakában sok új cég számára írtam tanulmányt a birtok geológiai, földrajzi viszonyairól és történelmi múltjáról. A borvidék településeiben sok helyen tartottam előadást a hely sajátos történetéről és bortermelésben betöltött szerepéről.

Az 1970-es években elsősorban várostörténettel foglalkoztam. Tanulmányom: Tokaj a történeti irodalomban (1973). A kőszegi Szőlő és Klíma konferencián a furmint hegyaljai történetéről és az aszúkészítésről tartottam előadást, majd megjelent Tokaj 1900 és 1945 közötti időszakáról írt tanulmányom. Több tanulmányom a szerencsi földrajzi  konferencia-kötetekben jelent meg. Saját kutatásaim eredményeit „A tokaji aszú titkai” c kötetben foglaltam össze (2012). Legjelentősebb eredményem: 1998-ban megtaláltam a tokaji Garaiak osztálylevelét 1571-ből. Ez a tokaji aszú születésének első levéltári dokumentuma. A tokaji bor és kereskedelme történetét több témában korrigáltam.

Szepsi város (Szlovákia) és Erdőbénye közös INTERREG pályázatának részeként felkértek Szepsi Laczkó Máté és a tokaji aszú témakörének megírására, mely 2012-ben magyar és angol nyelven is megjelent. A témára sokan felfigyeltek, s bekerült a Csoma Zsigmond professzor 60. éves korának tiszteletére megjelent kötetbe.

A tokaji aszú 1571. körül született, megjelenése megváltoztatta a termelők, kereskedők és fogyasztók borral, szőlővel kapcsolatos szokásait, s talán nem túlzás: egész életét. A társadalom reakciója sok területen: a tudományokban és a művészetekben, s az irodalomban is kibontakozott. A változások egyik csúcspontja: 2002-ben a tokaji borvidék a világörökségi borvidékek közé került. Ekkor vált tevékenységem igazán fontossá. Az előkészítő munkában részt vettem.

Tokaj város képviselőtestülete előbb Pro urbe, majd 2002-ben Tokaj város díszpolgára címmel ismerte el tevékenységemet.

 Nemcsak írtam, de termeltem is tokaji aszút. Legjelentősebb termésem: a természetes aszú, vagyis az aszúszőlő bor, mint a tokaji aszú születési formája. 2002-ben  a Lencsés (egykori Gyepes) területén, aztán legközelebb 2017-ben a  Szerelmi dűlőben termett természetes aszúm. Ezek egy évszázadban csak néhány esetben, nagyon kedvező adottságok mellett születnek.

Visszatekintés

Elismerések és díjak

Pro urbe díj - Tokaj

Pro urbe díj - Tokaj

Tokaj város díszpolgára

Tokaj város díszpolgára